Witamy w Słubicach

Słubice to gmina o powierzchni 94,5 km2 zamieszkana przez około 5000 osób. Gmina  zajmuje środkową część Doliny Dobrzykowsko-Iłowskiej. Siedzibą gminy jest wieś Słubice licząca około 1225 osób. Wieś ma dobre połączenie z Płockiem 30 km, Gąbinem 15 km, Warszawą 90 km.


Walory środowiska przyrodniczego.
Północna część gminy wchodzi w skład Nadwiślańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, który stanowi część projektowanych europejskich sieci ekologicznych, wg ECONET-POLSKA, jako międzynarodowy węzeł ekologiczny Puszczy Kampinowskiej. Teren ten obejmuje dobrze zachowany kompleks lasów z pełną serią zbiorowisk borowych z wydmami i bagnami. Nieuregulowana na tym odcinku Wisła (liczne boczne kanały, starorzecza, rzępy i wyspy) stanowi ostoję ptaków. Na terenie gminy istnieją częściowe rezerwaty przyrody, w których przedmiotem ochrony są ostoje lęgowe rzadkich, ginących w Polsce gatunków ptaków siewkowatych (mew, rybitw i sieweczek).




W gminie Słubice obszary leśne tworzą lasy mieszane z przewagą sosny. Zajmują one obszar piaszczystych gleb doliny Wisły. Na terenach najwilgotniejszych rośnie olcha. W podszyciu występują krzewy, paprocie. Na zachód od drogi Słubice-Piotrkówek w miejscach występowania torfu spotkać można było dawniej roślinność szuwarów i łąk tatarak, pałka, trzcina). Obecnie w wyniku zmiejszającej się ilości opadów roślinność ta zmieniła się na bardziej sucholubną. Wśród fauny przeważa rybitwa i mewa na terenach nadwiślańskich. Obszary podmokłe to królestwo ptaków błotnych (kaczki). Na całym obszarze gminy w miejscach trudno dostępnych spotkać można bażanta, kuropatwę. W lesie występuje kos, dzięcioł, sikora, wilga. W pobliżu osiedli ludzkich żyją wróble, skowronki, bocian biały, szpaki, kawki, puszczyki. Z ssaków na uwagę zasługuje kret, jeż, sarna, zając. Czasami zawędruje w nasze lasy łoś i dzik. Na terenie gminy Słubice we wsi Studzieniec jest drzewo   pomnik przyrody (dąb szypułkowy)


Na ukształtowanie powierzchni naszej gminy wywarło wpływ zlodowacenie północnopolskie. Nasuwający się lądolód w czasie swej najstarszej fazy leszczyńskiej odznaczał się małą aktywnością,dlatego rzeźba jest mało wyrazista. Strefa brzeżna tego nasunięcia dotarła w rejon Wiączemina. Bardziej widoczne są jednak równinne lub lekko faliste powierzchnie zniszczonych wzniesień moreny czołowej w części południowo zachodniej gminy (w sąsiedztwie obszarów należących do gminy Gąbin), która jest fragmentem Wysoczyzny Gąbińskiej powstałej w czasie zlodowacenia środkowopolskiego. Szczególnie żywo działały wody płynące. Ich działalność nawiązywała do warunków topograficznych, a więc do Wisły, która stawała się osią odpływu wód. W wyniku działalności wód ostatniego zlodowacenia powstały w części południowej i zachodniej gminy Słubice pola sandrów zawierające żwiry i piaski wodno-lodowcowe. Środkową część omawianego obszaru na linii Grzybów-Słubice-Alfonsów-Juliszew zajmują żwiry i piaski rzeczne stopni terasowych. Na tym obszarze teraz zauważyć można niewielkie zespoły wydm parabolicznych. Teren ciągnący się wzdłuż Wisły, od Piotrkówka poprzez Zyck, Rybaki do Świniar to obszar torfów, piasków i mułków rzecznych wypełniających dno doliny Wisły.


Walory środowiska przyrodniczego gminy stanowią zaplecze ekologiczne, rekreacyjne i turystyczne. 




 
Gmina posiada dobrą infrastrukturę techniczną. 
 
W miejscowości Słubice funkcjonuje:
  • mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia ścieków o wydajności 400 m3/dobę.
  • na terenie gminy istnieją dwie stacje wodociągowe w miejscowości Grzybów i Bończa. Długość sieci wodociągowej wraz z przyłączami wynosi ponad 150 km, łączny pobór wody rocznie to 170 000 m3.
  • Przez teren gminy przebiega droga wojewódzka nr 575, stanowiąca najkrótsze połączenie między przeprawami przez Wisłę w Płocku i w Wyszogrodzie. Długość tej drogi to 12,5 km, łączna długość dróg powiatowych to ok. 41 km i dróg gminnych ok. 57 km.
  • wzdłuż drogi wojewódzkiej oraz drogi powiatowej Piotrkówek — Słubice a także w centrum miejscowości Słubice wybudowane zostały chodniki. Większość ulic w miejscowości Słubice również posiada chodniki,
  • na terenie gminy wyznaczone zostały szlaki rowerowe, 
  • nie ma uciążliwych dla środowiska zakładów przemysłowych i uciążliwego rzemiosła.
Infrastruktura edukacyjna:

Gmina utworzyła siedem jednostek organizacyjnych:
  • Szkoła Podstawowa w Świniarach,
  • Szkoła Podstawowa w Piotrkówku im. Władysława Jagiełły,
  • Szkoła Podstawowa w Słubicach im. Ojca Świętego Jana Pawła II,
  • Publiczne Gimnazjum w Słubicach
  • Przedszkole samorządowe w Słubicach.
  • Gminna Biblioteka Publiczna w Słubicach,
  • Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Słubicach.

Infrastruktura zdrowotna:

Na terenie Gminy Słubice funkcjonuje:
- Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „SANUS' w Słubicach,
- Apteka "Vademecum" w Słubicach

Sport:
  • Uczniowski Ludowy Klub Sportowy „Nadwiślanin" w Słubicach na swoim kącie posiada liczne osiągnięcia szczególnie w tenisie stołowym.
  • Na terenie gminy Słubice działa również Ludowy Uczniowski Klub Sportowy „Mazowia". Dyscypliną wiodącą w klubie jest piłka nożna.